Kulluk

Kulluk etmek teslim olmaktır.Herhangi bir unsurdan ortaya çıkan bir iradenin her dilediğini kayıtsız şartsız kabul etmek kulluktur.
Kulluk manasını gündemimize yerleştiren Kur'an'a bakalım;

"Ey Adem oğulları! Size "Şeytana kulluk etmeyin, o sizin için apaçık bir düşmandır; bana kulluk edin, doğru yol budur" dememiş miydim?" (Yasin, 60-61)

Anlıyoruz ki şeytana kulluk edilmekte. Konuyu bir başka ayetle pekiştirelim; "Elif Lâm Râ. Bu Kur’an; âyetleri, hüküm ve hikmet sahibi 

hakkıyla haberdar olan Allah tarafından muhkem (eksiksiz, sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah’tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrı açıklanmış bir kitaptır."11:1-2

Bu kadar açık ve anlaşılır ayetleri değiştirmek için cambazlık yapanları hayretle izleyenler "Şeytana Kulluk etmek" ifadesini nasıl doğru anlasınlar..

Şeyhe, Üstada, Gavs'a(?), Hoca'ya akılsız bir duruşla teslim olup, bu kişilerin sözlerini referans alarak din oluşturanlar "Allah tarafından muhkem (eksiksiz, sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah’tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrı açıklanmış bir kitaptır" ifadesinin hadis olduğu iddia edilen sözleri bile kapsadığını neden anlamak istemiyorlar.

Adem Korkmaz

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile