Klasik İstihare ye HAYIR! İstişareye EVET

İstihare ye HAYIR! İstişareye EVET

Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz”5:90

Uzak durunca kurtuluşa ereceğimizi bildiren ayeti hayatımıza yerleştirmeliyiz.Ayet içerisinde özellikle “fal” ifadesi bu yazımızın konusudur.

Gelin fal nedir Türk dil kurumuna soralım.

Fal: Geleceği öğrenmek, şans ve kısmeti anlamak amacıyla anlam çıkarma.("Çeşitli tekniklerle gelecekten ve bilinmeyenden haber verme, gizli kişilik özelliklerini ortaya çıkarmak" manası yüklenen ifade.)

Falcılık gelecekten yani gaybtan haber verme işidir.

Birde şu ayeti okuyalım;

"De ki: "Ben, Allah'ın dilediğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim."7:180

Bir başka ayeti de yazmalayım;

"Ben size: "Allah'ın hazineleri benim yanımdadır" demiyorum, gaybı da bilmem. "Ben bir meleğim" de demiyorum, sizin gözlerinizin hor gördüğü kimseler için, "Allah onlara asla bir hayır vermeyecektir" diyemem. 11:31

Gayp hakkında önce imalar ile başlayan bildirimler,sonrasında korkunç bir heseyana dönüşürken şu ayetlere iman etmek hiç aklımıza gelmiyor;

"De ki: Göklerde ve yerde, Allah'tan başka kimse gaybı bilmez. "27:65

 

Gayp hakkında bir çok ayet işleyebiliriz.

Günümüz falcıları için değişik metotlar türemiştir.Açıktan ,kahve falı,el falı gibi eğlence işlerden bahsetmiyorum.

Evet İstihare dedikleri falcılıktan bahsediyorum.

Düşünün az! Genç kız biriyle evlenecek.Tembel.Araştırmıyor,konuşmuyor,evliliğin kendisi için nasıl olduğunu anlamak için uykuya dalıyor.

Saçmalığı görüyor musunuz. Lütfen elinizi vicdanınıza koyun,yukarda ki ayetleri ve DİL KURUMUNUN AÇIKLAMASINI okuyun sonra bu işin fal’ın başka bir çeşidi olmadığını söyleyin? Asla söyleyemezsiniz!

Birkaç dini motif ile süslenince fal,fal olmaktan çıkar mı? Böyle saçmalık olur mu?

Allah resulü uhud savaşı için istihare yapmış mıdır. Ve çıkan sonuca göre ümmeti yönlendirmiş midir. Ayeti görmüyor musunuz: “Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim”.

Kur’an  bilgisinin yer aldığı musafla bile fal bakıyorlar.Rast gele kitabı açıyor ve gözüne ilk ilişen ayet meali ile  gelecek hakkında,veya bir işin gelecekteki neticesi hakkında bilgi arıyorlar.Bu noktayı karıştırmayın konu hüküm ve hikmet  amaçlı ayet arama değil.

Hani istişare.Hani araştırma,hani tefekkür,hani Kur’an’ın rehber olduğu hayat.?

Hani iradenin ne olduğunu bilen Müslüman.?

Özellikle rüyalar ki; Rüya esnasında emanet yani irade sizde değilken bu rüyalarda gördüğünüz renkler ve eşyalar ile hayati kararlar almak ne kadar ahmakça ve şeytancadır.

Namaz ,ayetel kursi gibi,islam kültürünün logosu olmuş  işlerle başlayınca ve birde abdestli olunca güya şeytan bu rüyaya karışamıyor..

Şeytanı tanımıyorlar ki! Kırmızı gözlü,boynuzlu bir şey zannediyorlar. Oysa şeytan bir haldir.O sizsiniz.Ve sizi ne namaz,ne ayetel kursi ne de abdest durdurabilir.

Çünkü sizde İRADE yani EMANET mevcut.  

Rüya olmayan hayat bile şaşmaya müsaitken,emanetin olmadığı,iradeyi ortaya koyamadığımız rüyalara güvenmek ve bu rüyalarda görülen bir takım renklerle,görüntülerle yaşam inşa etmenin,falcıların kehanetine göre yaşamaktan farkı var mıdır. Araçlar değişince yapılan iş hoş görülür mü ? Bu durum Kur’an’ın ruhuna ters değimlidir.

İlk ayeti bir daha okumalıyız:

Fal .. şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz”5:90

 

Kurtuluşa ermemiz için araç ne olursa olsun falcılığın her türünden uzak durmalıyız.

Kişi; güya perşembe gecesi (kutsal gün) yine merasimlerle,abdest,namaz,ayetel kürsi ler ve birde oruç da varsa gömlek en kalitelisinden hazırdır. (Falcığı rahmet gömleğinin içine soksun ki böylece  Müslümanlar yutsun.) Öte ki türlü meselenin fal olduğunu herkes anlar.Bu şeytanın işine gelmez.

İstihare namaz ile yani falcılık namazından sonra alınan kararlar neler ve sonuçları ne oldu sorusu eşliğinde bir araştırmaya koyuldum.

Bir genç kızın feryadı içler acısı. Kuran kursu mezunu ve geleceğin Rabia adayı.Bu güzeller güzeli genç kız karar vermez ve istihare yapar. Kendine dünür düşen genci rüyasında Beyaz gömlekle evin balkonunda görmüştür.

Beyaz renk istiharenin kalesidir.Bu iş tamam demektir. Hayırlı demektir. Ancak maalesef bu genç kadın bu rüya ile başlayan ve süre gelen 15 yıldır Kur'ansız,imansız,işi gücü para, dünya malına tapan  BİR KACA ve Allah adının anılmadığı bir evde,isyan ile HAYAT sürdürmektedir..

Zamanla gençlik imanı sönen ve küle dönen bu genç kız şimdi dedikodu kraliçesidir.

Münafık olmayanlara hayat hakkı tanınmayan bir çevrede yaşam sürmek zorunda kalmıış ve zamanla maalsef bunu benimsemiştir.

En temel dünya kelamı ise: Para,para,paradır..

 

Umalım ki hem genç kadın hemde kocası hidayet bulsun.Beyaz gömlek yorumlandığı mana ile belirsin. Ancak Samanyolu tv dizisi izlemiyoruz.

Gerçek  hayatta Allah’ın sistemi işlemektedir.Ve "Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır."10:100

 

Kurtuluşa ermemiz için araç ne olursa olsun falcılığın her türünden uzak durmalıyız.

Çünkü bunlardan uzak kaldığımızda kurtuluşa ereceğimiz ifadesi Allah’ındır. Ve" Allah'ın vaadi gerçektir; sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O çok aldatıcı olan Şeytan da sizi Allah ile aldatmasın."35:5

 

"Allah ile aldatılmak"  ifadesi üzerinde daha fazla durulmalıdır.

İstihare namazı ile Mehdi arıyorlar.Murşid arıyorlar.Sonra bir takım adamları mehdi  ve resul (peygamber,elçi) olarak görüyorlar.

Doğruyu yanlışı,haklıyı haksızı istihare namazı ile rüyalara sormak çılgınlık değil midir.Falcılara sormaktan farkı önce namaz kılıyor olmak değimlidir.

Müslüman adayları arasında hızla yayılan ve artan bir istihare namazı (falcıklık öncesi hazırlık) ile sevimli görülen sonrasında “HAYIRLI”  ifadesi ile muhafaza edilen falcılık  baş göstermiş durumdadır.Hacısından,hocasına,şeyhine kadar çılgınlar gibi istihareye koşuyorlar.

Şeytan için rüyalar ve istihare etiketli durumlar gerçekten bulunmaz ve muhteşem bir fırsattır.Çünkü irade sizde değilken sizi yönlendirmek çocuk oyuncağıdır.Uydurduğu hadis olduğu iddia edilen kelamlarla bu projesini ayrıca desteklemektedir.Lütfen şeytana fırsat vermeyin.

Yukarda ki sorumlu olduğunuz ayetleri okudunuz.Fal;Şeytan işi pisliktir. Bu pislik güzel paketlerle size sunulunca özelliğini kaybetmez.

Sadece rüya değil;birkaç yaldızlı bilim,astroloji,yıldız gibi kelimelerle süslenip sunulan fal modelini gözünüzden kaçırmayın.

Ayrıca istihare iki rek'at namaz kıldıktan sonra yapılacak "Allah'ım hakkımda hayırlısı ise olsun,hayırsızsa olmasın"  anlamına gelen bir çeşit duadır.Bu duaya eklenen rüya işi ise falcılıktır.

Adem KORKMAZ

Fetih ve Araf (Sayfa 78-79-80)

Not: Konu çok daha detaylandırılarak Falcılık Başlığı altında incelenmiştirİnşallah yeni kitabımızdan PAYLAŞTIĞIMIZDA  okuyabilirsiniz.